Nowy Rok- Nowa Ja- mam postanowienie- biorę się za dietę. Kilka prób już za Tobą postanawiasz więc udać się do specjalisty, bo wierzysz, że profesjonalna pomoc pozwoli schudnąć Ci zdrowo i więcej do wagi nie wracać. I tu zaczynają się schody..

DIETETYKIEM MOŻE BYĆ KAŻDY

Gdziekolwiek się rozejrzymy wołają do nas oferty wszelkiego rodzaju trenerów i dietetyków. I tu się zatrzymajmy, bo niestety DIETETYK CZĘSTO NIE JEST RÓWNY DIETETYKOWI. Nasz zawód niestety wciąż nie jest regulowany prawnie, dietetykiem może więc być..KAŻDY! Instagramowa modelka, uczestnik weekendowego kursu dietetyki, trener na siłowni, oni wszyscy pod względem prawnych mogą nazywać się dietetykami bez ukończonych studiów kierunkowych. Ktoś może powiedzieć- po co studia, doświadczenia nabiera się w pracy.. Nic bardziej mylnego. W naszym zawodzie musimy tak naprawdę poznać najbardziej podstawowe prawidła fizjologii ciała człowieka. Naprawdę NIE WYOBRAŻAM SOBIE, ŻEBY KTOŚ KTO NIE SKOŃCZYŁ STUDIÓW DIETETYCZNYCH MÓGŁ PROWADZIĆ KURACJĘ. Może mieć pięknie wytrenowane ciało, świetny marketing, umiejętność zdobywania szerokiego grona odbiorców, ale wciąż może brakować pewnej elementarnej wiedzy.

JAK ROZPOZNAĆ CZY DIETETYK JEST DOBRY?

Przede wszystkim daj sobie czas na selekcję- niestety zazwyczaj jak największe spadki przyciągają klientów- każdy chce schudnąć szybko. Widzisz więc metamorfozę – 15 kg w dwa miesiące- myślisz- mam to! Niestety, takie sytuacje bardzo często pokazują, że zdarzają się dietetycy, którzy nie myślą o przyszłych konsekwencjach zalecanej kuracji. Oto kilka rad, jak rozpoznać i wybrać naprawdę dobrego dietetyka:

  • Nie bój się zapytać o jego wykształcenie i przebieg kuracji– dziwi mnie to, ale w ciągu mojej pracy i setek przyjętych pacjentów tylko dwie zapytały o moje wykształcenie.. Naszym zadaniem nie jest wyliczyć kalorii ogórka i pomidora. REALNIE WPŁYWAMY NA TWOJE ZDROWIE, możemy albo znacznie poprawić Twoją kondycję..albo narobić Ci problemów zdrowotnych na lata. Nie krępuj się więc i wypytaj dietetyka o każdą rzecz, jaka Cię interesuje- masz do tego prawo bo powierzasz mu swoje zdrowie, czas i pieniądze.
  • Ustala dietę pod Twoje potrzeby- do gabinetu przychodzi mama trójki dzieci, prowadzą z mężem firmę, spokojna wizyta w toalecie to dla niej luksus. Więc na kolację dostanie..hummus domowej roboty bo w końcu taki zdrowy.. Pamiętaj! DIETA MA CI UŁATWIĆ ŻYCIE, a nie utrudnić. Jeśli nie masz czasu na spędzanie długich godzin w kuchni dietetyk powinien to uwzględnić w diecie. Czasem musisz zjeść czekoladę bo pękniesz? Dobry dietetyk powinien umieć wkomponować ją w Twoją dietę bez zagrożenia dla sylwetki.
  • Spokojnie, z naszą dietą schudnie Pani 6 kg w miesiąc- wciąż spotykam się z takimi komentarzami :”koleżanka schudła ostatnio 7 kg w miesiąc”, „nigdy nie schudnę jak będę jeść tyle, ile mi Pani daje”,itp. JEŚLI DIETETYK PROPONUJE CI DIETE PONIŻEJ TWOJEGO PODSTAWOWEGO ZAPOTRZEBOWANIA KALORYCZNEGO UCIEKAJ JAK NAJDALEJ! Może schudniesz wymarzone 2 kg na tydzień, ale problemy hormonalne będą ciągnęły się za Tobą latami, a waga wróci zanim zdążysz się nią nacieszyć.
  • Po prostu ma to coś– relacja dietetyk-pacjent jest tak naprawdę jedną z najbardziej istotnych kwestii w efektywności kuracji. Bardzo często wiem o problemach osobistych moich pacjentów- w końcu wszystko ma wpływ na to, czy dana osoba schudnie. Jeśli krępujesz się swojego dietetyka, często słyszysz POLECENIA, a nie WSKAZÓWKI- pomyśl nad zmianą specjalisty.
  • Jest szczery i stara Cię motywować, ale nie obiecuje gruszek na wierzbie– o tym już dziś pisałam- dla dietetyka NAJWAŻNIEJSZE MA BYĆ TWOJE ZDROWIE- jeśli czasem będzie wymagało to zwiększenia kaloryczności, co spowoduje chwilowe zatrzymanie na wadze- trudno, tego wymaga sytuacja. Obiecywanie Ci dużych spadków przy wykluczeniu właściwie wszystkiego, co lubisz (nie schudł Pan w tym tygodniu przez kostkę czekolady 😀 ) nie jest domeną dobrego dietetyka.

Podsumowując- daj sobie czas na znalezienie właściwego dietetyka. Jeśli czujesz, że to nie to- nie bój się go zmienić. Jedzenie to coś, co robisz bardzo często, nie uważasz więc, że warto się o nie zatroszczyć ?;)